Blog

Worfordis | 9 sierpnia, 2021 | 0 Komentarzy

Agrofotowoltaika rośnie w siłę

Powstanie największa farma fotowoltaiczna zgodzie z koncepcją agrofotowoltaiki. Inwestycja pozwoli na produkcję czystej energii i jednoczesne wykorzystanie gruntów rolnych, którą będą znajdowały się pod panelami.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.

Agrofotowoltaika to dziedzina, która rozwija się w szybkim tempie, choć jest zdecydowanie nową koncepcją dla naszej gospodarki. Już powstaje największa w Europie farma fotowoltaiczna, która ma być wykonana w standardach agrofotowoltaiki. Technologia zapewnia możliwość uprawy roślin pod panelami.

Odnawialne Źródła Energii dla rolników to temat, który w ostatnim czasie staje się obiektem zainteresowania coraz większej grupy inwestorów. Agrofotowoltaika stoi w opozycji do tradycyjnym farmom PV, ponieważ daje możliwość wykorzystania gruntu na dalszą uprawę. W Serbii powstanie farma fotowoltaiczna Agrosolar Kula o mocy 660 MW, która będzie pozwalała na uprawę roślin w miejscach zacienionym.

Budowa farmy PV w Serbii ruszy w kwietniu 2022 roku. Zaplanowe pracy będą trwały około 12 miesięcy. Całość inwestycji ma pochłonąć około 340 milionów euro. Za budowę tej farmy odpowiada firma Fintel Energija. Agrosolar Kula będzie największą farmą w Europie. Na ten moment największą farmą PV jest hiszpańska elektrownia o mocy 500 MW.

Poniesienie wyższych kosztów inwestycji, nie jest niczym strasznym w perspektywie dalszej możliwości wykorzystania gruntów. Klasyczna fotowoltaika nie daje takich możliwości. Wiadomo, że jakość gruntu ma tu istotne znaczenie.

Oryginalny artykuł: gadzetomania.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.