Blog

Redakcja | 19 listopada, 2021 | 0 Komentarzy

Co słychać na rynku fotowoltaiki?

W związku z planowanymi na przyszły rok zmianami w prawie, na rynku fotowoltaiki panuje wzmożony ruch. Każdy chce zdążyć przed wprowadzeniem nowych przepisów, aby móc rozliczać z dostawcą energii jeszcze na starych zasadach. Mimo iż termin wdrożenia nowych przepisów przesunięto na koniec marca 2022, to i tak jest już ostatni moment na założenie instalacji fotowoltaicznej.

Przedstawiciele firm monterskich podkreślają, że jest to trudny okres na zakładanie instalacji, ponieważ dzień jest coraz krótszy a pogoda mniej pewna. Mimo tego telefony z pytaniami o wolny termin się urywają, a kolejki rosną. 

Na rynku pojawiają się poważne problemy z dostępem do mikroprocesorów oraz ważnych elementów instalacji fotowoltaicznych. Braki w magazynach są spowodowane wzmożonym zapotrzebowaniem na takie elementy jak m.in. falowniki hybrydowe, które montuje się przy magazynach energii pozwalających uniknąć kupowania brakującego prądu nocą. 

Podczas szykowaniu się do inwestycji w fotowoltaikę zabezpieczyć sobie czas nie tylko na kupno i montaż instalacji, ale też na jej poprawne zgłoszenie i zamontowanie licznika dwukierunkowego. To może zająć nawet miesiąc.

Fotowoltaika – na czym polegają nowe zmiany w prawie?

Obowiązujący obecnie system wirtualnego magazynowania nadwyżek pozwala prosumentowi oddać do sieci nadwyżkę wyprodukowanej energii, by później bezpłatnie odebrać z tego 80 proc. System jest bardzo atrakcyjny, ale nie dla firm energetycznych, które z tego powodu ponoszą duże koszty. Błyskawiczny rozwój OZE w Polsce wymógł więc zmiany.

Według nowych zasad wyprodukowaną energię będzie trzeba zużywać od razu, natomiast nadwyżkę odsprzedawać po cenie rynkowej. Kłopot w tym, że w dzień jej cena jest o ponad połowę niższa niż w nocy i wieczorem, kiedy będzie trzeba ją z powrotem dokupić, bo panele bez słońca energii nie produkują. To oznacza, że zwrot inwestycji w panele znacznie się wydłuży.

 

źródło: money.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.