Blog

Redakcja | 20 grudnia, 2021 | 0 Komentarzy

Czy domowe magazyny energii uratują opłacalność fotowoltaiki po niekorzystnych zmianach w prawie?

W obliczu nadchodzących zmian w prawie pojawiło się światełko w tunelu dla posiadaczy przydomowej fotowoltaiki. Powstaje pierwsza w Polsce fabryka magazynów energii na rynek wewnętrzny. Nowe urządzenia mogą być ratunkiem dla prywatnych elektrowni, jak widomo wkrótce znacznie pogorszą się zasady bilansowania sprzedawanego i kupowanego prądu. Miejmy nadzieję, że przyszłoroczna edycja programu „Mój Prąd” będzie obejmowała inwestycje w magazyny energii.

Alarm ekspertów

Eksperci alarmują w sprawach zmian dot. fotowoltaiki, miała ona stać się lekiem na rosnące ceny prądu i uczynić nasz kraj wolnym od smogu, a tymczasem przestaje się opłacać. Prosumenci są obciążani kolejnymi restrykcjami, zamiast taniej, zielonej energii od przyszłego roku nowi użytkownicy nie będą mogli korzystać z systemu, gwarantującego upusty. W obliczu zmian przewidywany jest duży spadek inwestycji w OZE w Polsce, ze względu na brak korzyści.

Powodem zmian w prawie jest przeciążony system sieci przesyłowych. W odpowiedzi na ten problem ma w Polsce powstać fabryka stacjonarnych magazynów energii. Co najbardziej istotne – będzie to pierwsza taka fabryka na rynek wewnętrzny.

Współpraca trzech spółek przyszłością dla Polski

Inicjatorem przedsięwzięcia jest spółka POZBUD S.A. z Poznania, która zawiązała w tym celu współpracę z singapurską Durapower Holdings PTE LTD i Elmodis z Krakowa. Efektem współpracy trzech podmiotów ma być uruchomienie produkcji baterii litowo-jonowych, czyli tzw. magazynów energii, a także wdrożenie procesów zarządzania bateriami i energią ze źródeł rozproszonych na terenie całej Polski.

Proces magazynowania energii polega na przekształcaniu i przechowywaniu elektrycznej z danego źródła w inną formę energii, którą można ponownie zamienić w energię elektryczną. Ma to na celu m. in. pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na energię, ale także zapewnienie jej dostaw, gdy te nie będą dostępne. Dodatkowe zalety magazynów energii to stabilizacja napięcia i korekta innych parametrów elektroenergetycznych, lepsze zarządzanie kupowaną lub produkowaną energią, a przede wszystkim jej natychmiastowa dostępność. Powszechne stosowanie magazynów energii niesie za sobą także oczywiste korzyści ekologiczne, jak zmniejszenie śladu węglowego i zanieczyszczeń do atmosfery czy oszczędność wody przy zmniejszonej produkcji energii z paliw kopalnych.

źródło: strefabiznesu.pl

 

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.