Blog

Redakcja | 2 grudnia, 2021 | 0 Komentarzy

Dostępne dofinansowania do fotowoltaiki – top 3

Informacje na temat dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych dostępne są powszechnie, a i tak wszyscy ich szukają i drążą temat w internecie, bo wcale nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Jak podaje raport Instytutu Energii Odnawialnej, krajowy rynek fotowoltaiki wart jest ok. 10 mld zł. Na jego dynamiczny rozwój wpływ mają m.in. dotacje na fotowoltaikę.

Osiągnięcie wysokich wyników nie byłoby możliwe bez wsparcia środków z różnych źródeł przeznaczonych na dofinansowanie. Należy jednak pamiętać, że to, co przeznaczone dla osoby fizycznej, czyli przeciętnego Kowalskiego nie sprawdzi się w firmach, bo nie może zostać użyte przez przedsiębiorstwa.

Najpopularniejszym i jednocześnie cieszącym się największym zainteresowaniem jest oczywiście program Mój Prąd, który aktualnie ma swoją trzecią edycję. To program skierowany do osób fizycznych, a budżet w 2021 r. wyniósł ponad 500 mln złotych. Maksymalna kwota dofinansowania to 3000 zł., a sam program przeznaczony jest dla instalacji 2-10 kW. Wiadomo już, że w nadchodzącym roku ma się pojawić jego czwarta edycja. Niestety w 2021 r. ze względu na duże zainteresowanie budżet skończył się 6.10.2021 r.

Dla poszukujących wsparcia finansowego rolników również mamy dobrą wiadomość. Z programu „Agroenergia” w tym roku przeznaczono 200 mln złotych, z czego ponad 150 mln złotych to formy dofinansowania bezzwrotne. Dlatego inwestycja w zieloną energię się opłaca. Wysokość wsparcia w przypadku tego dofinansowania uzależniona jest od mocy, jednak pokrywa ono 13-20% kosztów, czyli od 15 000 do 25 000 zł. Zamontowana instalacja nie może przekraczać mocy 50 kW. Nabór ruszył 01.10.2021 r.

Czytaj także: Fotowoltaika ze zniżką od Kamila Grosickiego

Przedsiębiorstwa również mogą skorzystać ze wsparcia w formie dofinansowania z programu Energia Plus. Na ten cel przewidziano łącznie 1,3 mld złotych. Jest to świetne rozwiązanie dla większych przedsiębiorstw, które chcą zainwestować m.in. w instalacje fotowoltaiczną o większej mocy. Forma wsparcia opiera się na pożyczce do 8% kosztów, czyli od 0,5 mln do 300 mln zł. lub dotacji przyznawanej zgodnie z zasadami pomocy publicznej do 50% kosztów dla inwestycji w technologii ORC. Nabór trwa do 17.12.2021 r. lub do wyczerpania środków. Inwestycja obejmuje: budowę, przebudowę i przyłączenie jednostek.

Warto również wspomnieć o programie „Czyste powietrze”, który skierowany jest do osób fizycznych przeprowadzających w swoich budynkach działania termomodernizacyjne. Co sprawia, że można przy tym również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej poprzez odpisanie kosztów od podstawy opodatkowania. Dotacja pokrywa do 50% kosztów, jednak nie więcej niż 5000 zł., obejmuje instalacje o mocy 2-10 kW. Nabór ma formę ciągłą.

Firma Solektro w swojej ofercie ma jeszcze dodatkowy wewnętrzny program, który można stosować wraz z rządowymi dofinansowaniami. Program ten nazywa się „GROSIKOWE” i by uzyskać wsparcie z jego tytułu należy:

– wejść na stronę www.grosikowe.pl

– na stronie zostawić dane do kontaktu,

– zdecydować się na instalację do 50 kW (wykonaną przez Solektro),

– odebrać rabat w wysokości 1000 zł. na instalację fotowoltaiczną, nie tracąc przy tym dofinansowania z programów rządowych.

Co więcej, Solektro nie tylko wskaże dostępne aktualnie formy dofinansowania, ale również pomoże wypełnić wniosek i skieruje w odpowiednie miejsce, aby go złożyć. To jedna z najszybciej rozwijających się polskich firm specjalizujących się w instalacjach bazujących na źródłach energii odnawialnych. Zajmuje się realizacją dużych elektrowni fotowoltaicznych, instalacji fotowoltaicznych dla biznesu oraz kompleksowym montażem instalacji prosumenckich dla klientów indywidualnych, jak również prężnie działa w obszarze pomp ciepła. Jeśli stawiasz na TOP, wybierz ich! Dodatkowe 1000 zł. oferują tylko oni.

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.