Blog

fotowoltaiczna farma taurona
Redakcja | 17 listopada, 2021 | 0 Komentarzy

Fotowoltaiczna farma Taurona – podsumowanie pierwszych miesięcy produkcji energii

Zlokalizowana w Jaworznie pierwsza fotowoltaiczna farma Taurona dwa miesiące przed terminem przekroczyła próg rocznej produktywności. Farma przesłała do sieci 5,2 tys. MWh energii elektrycznej.

W 2020 roku Tauron wybudował w Jaworznie farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW, powstała ona na terenach przemysłowych należących do Grupy, na których była zlokalizowana Elektrownia Jaworzno I. W ramach inwestycji zostało zainstalowanych 12 tysięcy modułów. Tauron uzyskał wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Farma powstała w ramach programy TAURON PV

– „Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w miksie energetycznym TAURONA. Przykład jaworznickiej, która osiągnęła spodziewany roczny poziom produkcji już po 10 miesiącach pracy pokazuje, że fotowoltaika przemysłowa stanowi efektywne źródło wytwórcze. Farma ta powstała na terenie dawnej elektrowni węglowej, kolejne takie instalacje chcemy wybudować, wykorzystując nasze tereny poprzemysłowe m.in. w Mysłowicach i Stalowej Woli” – mówi Patryk Demski, Wiceprezes ds. Strategii i Rozwoju Tauron Polska Energia.

Tauron inwestuje w farmy fotowoltaiczne

Grupa uruchomiła program TAURON PV w ramach którego powstała farma fotowoltaiczna w Jaworznie, ale to dopiero początek, ponieważ program przewiduje budowę instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy Tauron o łącznej mocy 150 MWp. Farmy fotowoltaiczne znajdą się w kilku lokalizacjach, na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej – głównie po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych.

Kolejna farma fotowoltaiczna powstanie m. in. w Mysłowicach na terenie byłego składowiska odpadów paleniskowych, gdzie trwają prace przygotowawcze, umożliwiające budowę farmy o mocy powyżej 40 MW. Kolejna lokalizacja przeznaczona pod inwestycję OZE znajduje się w Stalowej Woli.

Inwestycja w OZE są podstawą osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu do 2030 r. Tauron do tego czasu planuje zmienić strukturę i wytwarzać ponad 65% energii z odnawialnych źródeł energii (OZE), przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

 

źródło: www.nowa-energia.com.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.