Blog

Fotowoltaika
Redakcja | 22 grudnia, 2021 | 0 Komentarzy

Fotowoltaika na trasach kolejowych

Odnawialne źródła energii są obecne już nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w wielu przedsiębiorstwach, czy przy produkcji samochodów elektrycznych. Nic dziwnego więc, że w ostatnim czasie pojawił się pomysł wykorzystania instalacji fotowoltaicznych na trasach kolejowych. Tematem zajął się niemiecki TÜV Rheinland, który rozpoczął ponad roczne testy mające na celu zbadanie zależności między fotowoltaiką, a siecią trakcyjną. Wyniki badań mogą okazać się zaskakujące.

Badania TÜV Rheinland

TÜV Rheinland chce promować systemy fotowoltaiczne kompatybilne z siecią trakcyjną. Miałyby one dostarczać energię słoneczną bezpośrednio do sieci trakcyjnej. Firma działa w tym kierunku dzięki wsparciu Niemieckiego Centrum Badań nad Transportem Kolejowym, działającym przy Federalnym Urzędzie Kolejowym. Jednostka zleciła TÜV Rheinland zbadanie potencjału takich zastosowań systemów PV. Projekt ma trwać rok i dwa miesiące, a interdyscyplinarny zespół badaczy i inżynierów będzie sprawdzał, czy fotowoltaika będzie mogła być montowana bezpośrednio w sieci.  Zastosowanie ogniw PV na kolei miałoby polegać na doprowadzeniu energii do sieci trakcyjnej.

Na czym to będzie polegać?

Istnieją różne opcje wdrożenia fotowoltaiki zintegrowanej z trasą kolejową. Ogniwa mogą znajdować się np. na ekranach akustycznych. Jest to nowość w podtorzu. Dużym wyzwaniem jest dostarczanie wytworzonej energii słonecznej bezpośrednio do jednofazowej, napowietrznej linii elektroenergetycznej o napięciu 15 kV. Jürgen van der Weem, ekspert ds. technologii kolejowych w TÜV Rheinland odpowiada za realizację projektu. Ustala, czy jest możliwe wytwarzanie energii wzdłuż sieci trakcyjnej i dostarczanie jej z wykorzystaniem istniejącej już infrastruktury. Celem jest zmniejszanie strat energii oraz zmniejszenie emisyjności z transportu kolejowego. TÜV Rheinland zrealizuje projekt na podstawie istniejących badań. Zastosowanie fotowoltaiki to nie całkiem nowy koncept. Takie sposoby zostały już przetestowane, między innymi w Niemczech. 

Źródło: https://swiatoze.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.