Blog

Redakcja | 28 września, 2021 | 0 Komentarzy

Hotel Mercure Katowice Centrum – rozwój ekologii wśród branży hotelarskiej

W Polsce budownictwo rozrasta się na ogromną skalę. Powstaje coraz to więcej mieszkań, apartamentów, instytucji, czy też hoteli. W związku z tym wzrasta również zapotrzebowanie na energię elektryczną, którą jak wiemy, można pozyskiwać na różne sposoby. Mimo tego, że znaczna część tego typu inwestycji korzysta z energii wytwarzanej w elektrowniach cieplnych to stopniowo pojawiają się firmy, które decydują się na bardziej ekologiczne rozwiązania. Tak też stało się w przypadku hotelu Mercure Katowice Centrum, który jest prawdziwym wzorem zrównoważonego podejścia do hotelarstwa. 

Ekologia i hotelarstwo – to możliwe!

Hotel Mercure Katowice Centrum to inwestycja austriackiego dewelopera, UBM Development, która stawia na ekologię oraz zrównoważony rozwój. Cała budowa hotelu, jego funkcjonalność, jak i aspekt wizualny, został oparty na ekologicznych rozwiązaniach. Już na zewnątrz możemy zauważyć blisko 18-metrową fasadę wykonaną wyłącznie z naturalnych roślin. Jest to największa tego typu ściana w mieście. Do jej stworzenia wykorzystano ponad 11 tyś. roślin.  Posadzono je na specjalnym podłożu z paneli tekstylnych, wyprodukowanych w 60 proc. z materiałów poddanych recyklingowi. 

Do jej podlewania wykorzystano z kolei specjalnie zaprojektowany, automatyczny system nawadniający z czujnikami temperatury i wilgotności gleby, który wykorzystuje wodę deszczową. Hotel pozyskuje energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych ulokowanych na dachu. Również wnętrze budynku wpisuje się w nowoczesno-rustykalny styl, któremu towarzyszy ogromna liczba żywych, zielonych roślin.

Drobne detale również mają znaczenie

Oprócz paneli fotowoltaicznych czy wykorzystania energii z OZE w obiekcie zadbano o detale, takie jak większe pojemniki na kosmetyki wielokrotnego użytku, czy zastąpienie druków w pokojach rozwiązaniami cyfrowymi.

Dużo roślinności jest też we wnętrzach hotelu. To pozytywnie przekłada się na panujący w nim mikroklimat. Mamy też bardzo zaawansowany system do zarządzania budynkiem, który pozwala dokładnie monitorować zużycie mediów. Dzięki temu możemy wyłapywać usterki czy ewentualne marnotrawstwo i szybko na nie reagować. – mówi Andrzej Kleeberg, dyrektor hotelu Mercure Katowice Centrum

Zielony trend widać już nie tylko w biurach, ale i innych segmentach rynku nieruchomości. Jest do dobry znak dla przyszłości całej naszej planety.

Źródło: ecoekonomia.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.