Blog

instalacja fotowoltaiczna na dachu
Redakcja | 8 listopada, 2021 | 0 Komentarzy

Instalacja fotowoltaiczna na dachu Domu Dziecka w Łodzi

Fotowoltaika gości w coraz to większej ilości domów jednorodzinnych i gospodarstw, jednak jej obecność w instytucjach publicznych wciąż jest rzadkością. Z myślą o wielu budynkach, w których instalacje fotowoltaiczne przyniosłyby realne korzyści, Tomasz Gać działający na rynku OZE przez firmę Energia Słońca, zaangażowany w prace fundacji „Happy Kids” podjął inicjatywę montażu instalacji fotowoltaicznej na jednym z Domów Dziecka w Łodzi. Tym sposobem przyczynił się obniżenia kosztów zużycia energii, które mogą zostać wykorzystane na dalszy rozwój i edukację dzieci. 

Koszty podjęcia się inwestycji 

Wielkość dachu budynku pozwoliła na założenie instalacji o mocy 9,9 kWp i pozwoli pokryć niemal połowę potrzebnej tej placówce energii. Biorąc pod uwagę jej produktywność i wielkość potrzebnej energii, instalacja może przyczynić się do oszczędności na poziomie ok. 5,5 tys. zł odliczając wszelkie opłaty – oznacza to, iż oprócz ekologicznego rozwiązania energetycznego fundacje będzie miała środki finansowe do wykorzystania w swojej działalności charytatywnej. Sama instalacja oznacza obniżenie emisji CO2 na poziomie ok 6,5 ton CO2 rocznie. Dom Dziecka założył instalację wedle klasycznego schematu prosumenta. Zgodę musiał wydać organ kierujący placówką. Nie była również wymagana zgoda zakładu energetycznego. Instalacje fotowoltaiczne do 50 kWp przyłącza się na podstawie zgłoszenia. Należy jednak mieć podpisaną umowę kompleksową z zakładem energetycznym, który jest także operatorem sieci dystrybucyjnych.

Dom Dziecka w Łodzi, jako początek inicjatywy

Fundatorzy i instalatorzy nie zamierzają poprzestać tylko na jednej instalacji. Planują realizację kolejnych siedmiu projektów. Na ich realizację udało się już pozyskać wstępną zgodę na część potrzebnych środków od dużego międzynarodowego banku inwestycyjnego w Warszawie. Ma ona pomóc przyciągnąć także inne firmy prywatne, które wesprą propagowanie akcji. Największą zaletą takich projektów wydają się zajęcia edukacyjne, które uczą proekologicznych nawyków pro środowiskowych i w coraz większym stopniu ekonomicznych. Domów Dziecka, które dysponują własną instalacją fotowoltaiczną jest w Polsce niewiele, ale poza samą oszczędnością na rachunkach, placówka zyskuje dodatkowych walor edukacyjny.

Źródło: https://energia.rp.pl/ 

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.