Blog

Redakcja | 25 sierpnia, 2021 | 0 Komentarzy

Jak i gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych to bez dwóch zdań najważniejszy punkt świadczący o wydajności całej instalacji. Do najczęściej wybieranych przez społeczeństwo lokalizacji montażu paneli należy dach oraz grunt. Jakie warunki zapewnią panelom fotowoltaicznym najbardziej efektywną pracę? Tutaj pod uwagę warto wziąć kilka podstawowych zasad, a mianowicie kąt montażu oraz ustawienie pod względem stron świata. 

Optymalnym ustawieniem paneli fotowoltaicznych względem podłoża jest kąt o wymiarach 30-35°. Dopuszcza się również kąt 15-16°. Warto jednak pamiętać, że każde odchylenie ku dolnej lub górnej granicy tego zakresu oznacza niższą wydajność systemu. Poza samym kątem równie istotną kwestią jest ukierunkowanie paneli fotowoltaicznych. Najczęściej montowane są w kierunku południowym. Instalacja produkuje wtedy najwięcej energii elektrycznej względem swojej mocy.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu należy do najczęściej wybieranych rozwiązań wśród rodzin, właścicieli gospodarstw, czy też przedsiębiorców. Dzieje się tak, ponieważ panele ulokowane na dachu nie zajmują wolnej przestrzeni wokół budynku. Dodatkowo montaż paneli na dachu jest o wiele tańszy od montażu na gruncie. Zanim jednak panele zostaną zamontowane na dachu, konieczne jest skontrolowanie jego stanu przez konstruktora budowlanego. W ten oto sposób dowiesz się, czy dach jest wystarczająco stabilny i wytrzymały oraz, czy poradzi sobie z dodatkowym ciężarem.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Czasem dach nie spełnia określonych kryteriów, przez co jesteśmy zmuszeni, aby zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Warto spojrzeć na to jednak z innej perspektywy. Tego typu montaż umożliwia ulokowanie paneli w dowolnej przestrzeni, dzięki czemu mamy większą swobodę w projektowaniu instalacji. Możemy z łatwością ustawić optymalny kąt nachylenia, jak i panele w kierunku południowym. Również czyszczenie paneli w takiej sytuacji jest o wiele łatwiejsze. W razie jakichkolwiek zabrudzeń nie musimy wspinać się na szczyt dachu, aby doprowadzić panele do ładu. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one zostać ulokowane na terenach podmokłych, zalewowych, czy też na takich, na których wykonano wcześniej infrastrukturę gazową.

Którą opcję wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dla jednych osób montaż paneli na dachu będzie o wiele korzystniejszym rozwiązaniem. Dla drugich natomiast lepszym wyborem będzie montaż paneli na gruncie. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, plusy oraz minusy. Zalecamy, aby skonsultować się z fachowcami, którzy dodatkowo wyjaśnią Ci wszystkie procedury, oraz odpowiedzą na nurtujące Cię pytania. 

Źródło: https://inzynieria.com/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.