Blog

Redakcja | 8 października, 2021 | 0 Komentarzy

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Nieustannie wzrastające rachunki za prąd, wodę oraz gaz sprawiają, że wielu z nas zaczyna zastanawiać się nad tym, co robić, aby skutecznie zmniejszyć kwoty pojawiające się na rachunkach, a tym samym zaoszczędzić sporą część pieniędzy. Niektórzy decydują się na rzadsze korzystanie z poszczególnych urządzeń, co jednak nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. O wiele skuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z obecną sytuacją jest zamienienie niektórych sprzętów i urządzeń w swoim domu na bardziej ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. O czym mowa? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu. 

Zamień dotychczasowe żarówki na żarówki LED!

Żarówki z żarnikiem w środku emitują przyjemne światło o ciepłej barwie, jednak zużywają potężne ilości energii. Warto zatem zrezygnować z tego typu oświetlenia na rzecz żarówek wykonanych w technologii LED. Dlaczego jest to bardziej opłacalna opcja? Otóż żarówka tradycyjna zużywa średnio 2400W energii elektrycznej dziennie, co wynosi 1,45 zł. Natomiast LED w tym samym czasie zużycie 320W, co oznacza koszt na poziomie 19 groszy dziennie. Jak widać, różnica jest naprawdę duża, natomiast jej realny wymiar najłatwiej zauważyć w skali całego roku. Koszt żarówki tradycyjnej w perspektywie roku wynosi około 522 zł, natomiast żarówka LED wynosi jedyne 70 zł. Ponadto żarówki LED są o wiele trwalsze i odporniejsze, co dodatkowo działa na ich korzyść.

Odłączaj sprzęt z gniazdka

W każdy domu znajduje się mnóstwo sprzętów i urządzeń, takich jak telewizor, pralka, czy kino domowe, które przez 24/h podłączone są do gniazdek. Wydawać się może, że pobierają one prąd dopiero w momencie ich włączenia, jednak nie jest to do końca prawdą. Tego typu urządzenia działają w trybie standby, co oznacza, że przez większość czasu są wyłączone, natomiast po jego uruchomieniu, będą gotowe do pracy w jedną chwilę. Odłączenie takiego sprzętu od gniazdka, może okazać się istotną oszczędnością w naszym rachunku za prąd. 

Wyobraźmy sobie więc sytuację, kiedy przez 5 godzin w ciągu dnia telewizor pracuje w pełnym trybie – reszta to tryb standby. Średnia cena energii elektrycznej w Polsce dla wszystkich taryf to około 62 groszy za kilowatogodzinę. W ciągu jednej godziny takie urządzenie zużywa 0,09 kWh energii. Mnożąc tą liczbę przez 30 dni, następnie 12 miesięcy, a ostatecznie przez cenę za jedną kilowatogodzinę okazuje się, że taki telewizor kosztuje nas 100 zł rocznie. Jest to dosyć szokująca liczba, prawda?

Fotowoltaika

Obecnie coraz częściej możemy zauważyć instalacje fotowoltaiczne na dachach gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Każdy, kto zdaje sobie sprawę z ogromnych kosztów pozyskiwania energii elektrycznej wie, jak pomocną okazać się może fotowoltaika. Pozwala ona znacząco zmniejszyć dotychczasowe rachunki, wpływając przy tym korzystnie na całą naszą planetę. W niektórych przypadkach możliwe jest zmniejszenie kwoty na fakturach za energię aż o 95% – wiele zależy jednak od sprawności fotowoltaiki zasilającej nasze gospodarstwo domowe.

Źródło: https://wlaczoszczedzanie.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.