Blog

fakty o rynku energii
Redakcja | 29 października, 2021 | 0 Komentarzy

Kilka faktów o rynku energii

Mimo coraz większego zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi nasz kraj wciąż w dużym stopniu produkuje energię elektryczną za pomocą paliw kopalnych. Wiele osób zastanawia się, dlaczego cena energii elektrycznej, którą ponosimy jest tak wysoka oraz od czego ona tak właściwie zależy? Pozwoliliśmy sobie przygotować zestawienie kilku faktów dotyczących rynku energii, aby przybliżyć nieco najważniejsze informacje na temat kosztów i sposobów wytwarzania energii.

  • Węgiel, czyli podstawa polskiego rynku energii

W 2020 roku produkcja prądu z węgla stanowiła 70% całego rynku energii. To najniższy wynik w historii Polski. Obniżeniu uległa ogólna produkcja prądu – o 3,8%. Największe spadki dotyczyły właśnie konwencjonalnych elektrowni, czyli opalanych węglem kamiennym i brunatnym — odpowiednio 9 i 8%. Niestety Polska niechlubnie wyróżnia się na tle pozostałych krajów europejskich. Ponad dwie trzecie polskiej energii elektrycznej jest wytwarzana z paliw kopalnych, podczas gdy udział węgla w europejskim miksie energetycznym to zaledwie 14%.

  • Wzrost ceny energii elektrycznej

Z uwagi na to, że aż 70% polskiej produkcji prądu pochodzi z węgla, cena energii elektrycznej systematycznie rośnie. Wynika to m.in. z coraz wyższych cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Obowiązek wykupywania uprawnień jest nakładany na elektrownie węglowe. Zgromadzone w ten sposób środki Unia Europejska przeznacza na walkę ze zmianami klimatycznymi. Jeszcze kilka lat temu państwa UE płaciły ok. 5 euro za tonę węgla, tymczasem pod koniec 2021 roku prawdopodobnie będzie to już 75 euro. W związku z tym ceny prądu w Polsce są bardzo wysokie.

  • Eksport prądu za granicę

Od sierpnia 2021 roku sprzedaliśmy rekordowo dużo prądu za granicę – więcej niż sprowadziliśmy. Wynika to m.in. z podwyżek cen energii elektrycznej w innych krajach europejskich. Najwięcej polskiej energii elektrycznej kupiła Słowacja. Wzrosty w eksporcie prądu poprawiają sytuację krajowych firm energetycznych i wspierają polskie górnictwo. Zgromadzone zapasy węgla maleją, w związku z czym kopalnie mogą zwiększyć produkcję.

  • Popularność odnawialnych źródeł energii

Aż dwie trzecie prądu produkowanego w Europie pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Aby spełnić unijne wymagania (jak ograniczenie emisyjności na terenie Unii do 55% do 2030 roku), Polska również kładzie nacisk na rozwijanie sektora OZE. Alternatywne źródła stanowią już niemal 28% łącznej mocy zainstalowanej wszystkich źródeł energii elektrycznej w naszym kraju.

Największy udział ma tu energetyka wiatrowa. Moc zainstalowanych źródeł wiatrowych w sierpniu 2021 roku wyniosła 46% wszystkich mocy w sektorze OZE. Fotowoltaika to zaś 40%. Przeważa fotowoltaika prosumencka, czyli produkcja prądu na potrzeby własne. To aż 70% tego rynku. Na koniec lipca 2021 mieliśmy już  630 tysięcy prosumentów.

Źródło: https://magazynfakty.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.