Blog

Mikroinstalacje wiatrowe
Redakcja | 4 stycznia, 2022 | 0 Komentarzy

Mikroinstalacje wiatrowe w Polsce

W związku z rosnącymi cenami za prąd, czy ciepłą wodę, duża część naszego społeczeństwa zdecydowała się na instalacje fotowoltaiczne. Pozyskiwanie energii z promieni słonecznych to najbardziej opłacalna i bezpieczna metoda ogrzewania swojego domu i wody. Istnieje również możliwość produkowania prądu z wiatru, co na pierwszy rzut oka, może wydawać się surrealistyczne. Mikroinstalacje wiatrowe sprawdzą się m.in. na terenach wiejskich. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Ile prądu można wyprodukować z wiatru?

Małe elektrownie wiatrowe o mocy od 100 W do 50 kW są w stanie zasilić w energię elektryczną przede wszystkim gospodarstwa domowe. Najpopularniejsze są elektrownie 3-5 kW. Moc takich elektrowni, wspomagana energią zmagazynowaną w akumulatorach, wystarczy do zasilania oświetlenia, układów pompowych, sprzętu i urządzeń domowych.

Turbina wiatrowa w porównaniu do fotowoltaiki pozwala na uzyskanie nawet do 2-3 razy większej produkcji energii. Z nieznaczną przewagą w miesiącach zimowych profil produkcji energii w ciągu roku można uznać za stabilny. Roczny uzysk energii elektrycznej wyprodukowanej z turbiny o mocy 15 kW wynosi ok. 31 000 kWh. Tak jak w przypadku paneli słonecznych, podejmując decyzję o inwestycji w energetykę wiatrową, warto zwrócić uwagę na czynniki środowiskowe. Należy do nich m.in. średnia prędkość wiatru na terenie zabudowy oraz jego ukształtowanie.

Ile wynosi koszt tego typu mikroinstalacji?

Koszty związane z zakupem i montażem mikroinstalacji wiatrowej zależą od wielu czynników. Najbardziej kosztownym elementem każdej turbiny jest prądnica. Do tego trzeba doliczyć wydatki związane z montażem. Osoby decydujące się na mikroinstalacje OZE –  niezależnie, czy jest to wiatrak, czy fotowoltaika – muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami ewentualnych napraw i przeglądów. Jeżeli chcemy zainwestować w większą turbinę wiatrową o mocy 5 kW, to koszt budowy wzrośnie nawet do 35-40 tys. zł. Standardowo, aby uzyskać dokładną wycenę takiej inwestycji, trzeba skontaktować się z przedstawicielem firmy specjalizującej się w sprzedaży i montażu turbin wiatrowych.

Źródło: https://www.farmer.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.