Blog

moc paneli fotowoltaicznych
Redakcja | 23 grudnia, 2021 | 0 Komentarzy

Moc paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

Działanie oraz trwałość paneli fotowoltaicznych uzależniona jest w pewnym stopniu od poszczególnych czynników. Należy do nich m.in. materiał, z którego instalacja fotowoltaiczna została wykonana, struktura modułu fotowoltaicznego, technologia wykorzystana do stworzenia danej instalacji oraz moc. W Polsce fotowoltaika umożliwia wyprodukowanie z 1 kWp mocy przy optymalnym usytuowaniu instalacji około 1000 kWh w ciągu 12 miesięcy. Jak zatem dobrać moc instalacji fotowoltaicznej oraz w jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną? Odpowiadamy.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną – obliczenia

Średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną może samodzielnie obliczyć każdy zainteresowany umieszczeniem fotowoltaiki na swoim dachu. Wystarczy spojrzeć na swoje rachunki za prąd. Wykorzystuje się do tego także prosty wzór, który pozwala oszacować zużycie prądu przez dane urządzenie. Trzeba pomnożyć moc urządzenia przez czas pracy oraz przez liczbę dni w roku. Na podstawie tych danych możliwe jest określenie rodzaju i wielkości potrzebnej instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście fotowoltaika nie musi generować tyle energii, by w całości zaspokoić zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego. 

Moc instalacji fotowoltaicznej – obliczenia

Wbrew pozorom, obliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię, czy też mocy danej instalacji nie należą do najtrudniejszych. Znając swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną, można z łatwością obliczyć moc instalacji. W tym zakresie również wykorzystuje się gotowy wzór. Należy pomnożyć ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku przez procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej oraz dodać to do ilości energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku pomnożonej przez procentowy udział ilości energii, która została oddana do sieci. Następnie uzyskany wynik trzeba podzielić przez opust, uzysk oraz 1000. 

Źródło: https://ecoportal.com.pl/

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.