Blog

Redakcja | 21 lipca, 2021 | 0 Komentarzy

„Mój Prąd” jeżeli jeszcze nie otrzymałeś pieniędzy z wniosku to możesz mieć problem.

W 2020 r. program „Mój Prąd” pozwalał ubiegać się o 5000 zł na instalację PV. Wiadomo, że ok. 25 tys. uczestników otrzyma co najwyżej 3000 zł – lub 0 zł.

W zeszłym roku, II edycja programu „Mój Prąd” umożliwiała pozyskanie 5000 zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Jednak – jak informuje portal wysokienapiecie.pl – budżet tej edycji jest już na wyczerpaniu. Gospodarstwa domowe i firmy, które złożyły wniosek o dopłatę w IV kwartale 2020 r., najprawdopodobniej nie otrzymają pieniędzy. Mogą jedynie spróbować ponownie w trzeciej edycji programu, jednak do uzyskania są już tylko 3 tys. zł.

Program dotacji pt. „Mój Prąd” od początku cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku zeszłoroczne edycji budżet miał początkowo wynosić 1 mld zł. Boom na instalacje PV spowodował, że dwa razy go zwiększano. Ostatecznie na dopłaty przeznaczono kwotę 1,155 mld zł, która rozeszła się bardzo szybko.

Portal wysokienapiecie.pl poinformował, że ok. 25 tys. osób, które w 2020 r. złożyły poprawne wnioski o dofinansowanie, otrzyma decyzję odmowną. Mailowe zostaną rozesłane do nowych prosumentów już niebawem. W programie „Mój Prąd” obowiązuje kolejność zgłoszeń i Ci, którzy zwlekali z udziałem, po prostu nie otrzymają dotacji.

Dotyczy to w szczególności osób, które złożyły wniosek po 10 listopada 2020 r. Jest to data orientacyjna i może nieco się przesunąć, jeśli np. okaże się, że część wcześniejszych wniosków miała błędy i zostanie odrzucona z przyczyn formalnych.

Spóźnieni założą instalację z niższą dotacją

Kolejna złą wiadomością jest fakt, że wnioski osób, dla których zabrakło pieniędzy w II edycji „Mojego Prądu”, nie przejdą automatycznie do edycji kolejnej. Zmiana źródła finansowania wymaga złożenia wniosku od początku. Podmioty, które chcą nadal starać się o pieniądze na panele słoneczne, muszą złożyć wniosek od początku. Trzeba jednak pamiętać, o kilku ważnych kwestiach:

  • w „Moim Prądzie” 3.0 kwota dofinansowania została pomniejszona do 3000 zł,
  • dopłatę można uzyskać tylko na instalację fotowoltaiczną zakupioną między 1 lutego 2020 r. a 22 grudnia 2021 r.,
  • nie można uzyskać dofinansowania na instalacje, której montaż zakończył się przed 1 lutego 2020 r.

Chcąc skorzystać z obecnej edycji „Mojego Prądu” 3.0, warto się też pospieszyć. Pula pieniędzy jest w tym roku pomniejszona i wyniesie 554 mln zł, czyli blisko 2x mniej.

Materiał oryginalny: „Mój Prąd”. Złożyłeś wniosek w 2020 r.? Możesz nie dostać pieniędzy, bo wyczerpał się budżet – RegioDom.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.