Blog

Redakcja | 9 września, 2021 | 0 Komentarzy

Morska farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim

BP, czyli przedsiębiorstwo petrochemiczne, zajmujące się w głównej mierze produkcją oraz sprzedażą wysokiej jakości paliw, jest zainteresowane stworzeniem morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej na Morzu Bałtyckim. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Tego typu inwestycja musi spełniać kilka określonych warunków, takich jak stabilne otoczenie regulacyjne, które jest kluczowe przy wielomiliardowych nakładach.

O pozostałych kryteriach koniecznych do stworzenia morskiej farmy wiatrowej oraz cechach, jakie posiadałaby ta stworzona na Morzu Bałtyckim, opowiedział nieco dyrektor ds. korporacyjnych bp w Polsce – Michał Obiegała w rozmowie z agencją Newseria Biznes.

Ustawa Offshore

Aby móc rozpocząć działania mające na celu stworzenie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, należy zapoznać się z ustawą offshore-ową, która wyznacza ramy prawne co do jakichkolwiek działań związanych z tego typu inwestycją. Weszła ona w życie na początku tego roku i już zdążyła wzbudzić wiele wątpliwości w części branży. 

Energetyka wiatrowa będzie odgrywała kluczową rolę w zmianach, jakie czekają polski miks energetyczny w nadchodzących dekadach. Polska musi się pozbyć energii produkowanej z węgla, a obecnie mówimy o około 35 GW mocy zainstalowanej. Jednymi z najlepszych odnawialnych źródeł energii, które mogą w tym pomóc, jest właśnie energetyka wiatrowa, morska i lądowa oraz fotowoltaika – mówi Michał Obiegała

Zdaniem dyrektora ds. korporacyjnych bp w Polsce, perspektywy dla rozwoju branży offshore w Polsce są bardzo dobre. Jednym z aspektów, które o tym decydują, są dobre warunki wietrzne i lokalizacyjne Bałtyku. Drugi to ambitne plany polskiego rządu dotyczące rozbudowy tego sektora.

Regulacje prawne oraz ogólny zarys funkcjonowania Ustawy Offshore

Urząd Regulacji Energetyki podaje, że w pierwszej fazie systemu wsparcie będzie przyznawane w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez prezesa URE i może ono objąć morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej do 5,9 GW. W kolejnych latach wsparcie będzie miało formułę konkurencyjnych aukcji, które są znanym już mechanizmem wspierania pozostałych technologii wytwarzania energii w zielonych źródłach. Różnice pomiędzy obiema fazami związane są jedynie ze sposobem wyłonienia projektów, którym przysługiwać będzie prawo do pokrycia ujemnego salda. Pozostałe rozwiązania umożliwiające realizację projektów, a dotyczące zagadnień techniczno-ekonomicznych inwestycji, są w obu przypadkach tożsame.

Kiedy powstanie morska farma wiatrowa na Bałtyku?

Według dotychczasowych ustaleń pierwsza morska farma wiatrowa zostanie włączona do bilansu energetycznego za trzy-cztery lata. W perspektywie do 2030 roku moc zainstalowana w wiatrakach na polskiej części Bałtyku może sięgnąć 5,9 GW. Unia Europejska opublikowała w listopadzie 2020 roku unijną strategię na rzecz energii z morskich źródeł odnawialnych, która zakłada, że moc zainstalowana zwiększy się z obecnych 12 GW do 60 GW w 2030 roku oraz do 300 GW do 2050 roku.

Źródło: radioswinoujscie.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.