Blog

Redakcja | 30 czerwca, 2021 | 0 Komentarzy

Nowe moduły fotowoltaiczne o mocy 700 Wp od chińskiego producenta

Sunport Power ogłosił wprowadzenie do oferty trzech nowych modułów fotowoltaicznych. Wśród nich jest moduł bazujący na ogniwach wykonanych w technologiach MWT i HJT, który charakteryzuje się rekordową sprawnością i mocą.   

Chińscy producenci od ubiegłego roku prześcigają się we wprowadzaniu na rynek modułów o jak największej mocy. Część z nich przechodzi przy tym na większe ogniwa, z których długość boku największych sięga 210 mm – taki standard wdraża m.in. Trina Solar i Risen Solar. Inni czołowi producenci z Chin, w tym Longi Solar, stosują ogniwa o długości boku 182 mm, zapewniając, że jest to najbardziej efektywna wielkość.

Przy mniejszych ogniwach o długości boku 166 mm (standard określany jako M6) pozostaje natomiast Sunport Energy, który zaprezentował podczas ostatnich targów SNEC zbudowany na takich ogniwach moduł o mocy nominalnej mającej sięgać 660 Wp.

Chiński producent informuje, że w module serii C10 została zastosowana m.in. technologia ogniw MWT (Metal Wrap Through) oraz przewodząca tylna folia.

Sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną w przypadku tego modułu na sięgać 21,5 proc., co jest wynikiem niezłym, ale nie rekordowym.

Dużo większą sprawność mają zapewniać moduły Sunport Power w wersji C10-Pro. Do ich budowy wykorzystane mają zostać ogniwa, w których zastosowano ogniwa wykorzystujące nie tylko technologię MWT, ale także HJT (Heterojunction). Sprawność tych modułów ma wynosić 22,8 proc., a ich nominalna moc ma sięgać nawet 700 Wp.

Sunport Energy podkreśla wyjątkowo małą grubość ogniw zastosowanych w tym module, która ma wynosić 120μm.

Chiński producent ogłosił również wprowadzenie na rynek dwustronnego modułu wykorzystującego technologie back-contact oraz MWT, w wersji full-black.

Ten moduł ma być wykonany na 72 ogniwach o długości boku 166 mm i ma osiągać na przedniej stronie moc nominalną 460 Wp. Jego sprawność ma wynosić 21,1 proc. i ma go charakteryzować wysoki współczynnik tzw. bifaciality na poziomie 70 proc.

Sunport oferuje też elastyczne moduły fotowoltaiczne. Ostatnio chiński producent pochwalił się ciekawą realizacją z użyciem takich modułów.

Na dachu jednej z fabryk w Nagano w Japonii powstała instalacja wykorzystująca elastyczne, cienkowarstwowe moduły wykonane w technologii MWT.

Jak informował Sunport, dzięki wykorzystaniu technologii MWT z przodu panele nie posiadają szynowodów (tzw. busbarów). Wykonanie podstawy obudowy ze specjalnych organicznych, elastycznych materiałów polimerowych oraz zastosowanie autorskiej technologii obudowy 2D miało zmniejszyć grubość i masę paneli przygotowanych specjalnie do tego projektu – do zaledwie 1,4 mm i 1,3 kg – oraz zwiększyć ich elastyczność.

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.