Blog

Redakcja | 30 sierpnia, 2021 | 0 Komentarzy

Opłata mocowa – co warto o niej wiedzieć?

Opłata mocowa to inaczej opłata za gotowość do zabezpieczenia dostarczania prądu, która ma zapewnić stałe dostawy prądu w naszym domu, czy też firmie. Pojawia się jednak dużo pytań związanych z jej funkcjonowaniem, a mianowicie, od kiedy obowiązuje, na czym konkretnie polega oraz kogo tak naprawdę ona dotyczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zadania i wysokość opłaty mocowej

Głównym zadaniem opłaty mocowej jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, czyli stałych i bezproblemowych dostaw prądu. Jest to dosyć istotna kwestia w momencie, kiedy zużycie prądu osiąga bardzo wysoki poziom. Dodatkowo w takiej sytuacji pojawia się zagrożenie dostawy energii elektrycznej z poszczególnych elektrowni. Aby tego uniknąć, elektrownie potrzebują dodatkowych środków, które pozyskane są w ramach opłaty mocowej.

Jej wysokość zależna jest od kilku czynników, a mianowicie od zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowego poboru oraz rocznego zużycia energii. Obecnie wysokość opłaty mocowej wynosi 2,30 zł brutto przy rocznym zużyciu mniejszym niż 500 kWh, 5,51 zł brutto przy zużyciu 500-1200 kWh rocznie, 9,19 zł brutto przy rocznym zużyciu powyżej 1200-2800 kWh, 12,87 zł brutto przy zużyciu powyżej 2800 kWh rocznie.

Opłata mocowa dla firm

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na instalacje fotowoltaiczne w swojej firmie, dzięki którym może zaoszczędzić znaczną część pieniędzy. Energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne wpływa również na obniżenie opłaty mocowej. Jednak mimo to podwyżka opłat za energię elektryczną dotyczy zarówno prywatnych osób, jak również przedsiębiorców i właścicieli firm.

Opłata, którą ponoszą firmy w 2021 roku, wynosi 0,0937 zł brutto za każdą kWh pobraną w dni robocze w godzinach 7:00-22:00. Dobrym rozwiązaniem zatem będzie możliwości kompensowania wydatków za pomocą magazynów energii.

Źródło: teoriabiznesu.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.