Blog

Redakcja | 20 października, 2021 | 0 Komentarzy

Podwyżki cen prądu w 2022 roku

Obserwując obecną sytuację panującą w naszym kraju, można stwierdzić, że zbliżamy się do momentu, w którym dużą część z nas przestanie stać na wiele dotychczasowych rzeczy ze względu na ogromne podwyżki cen prądu, gazu, wody, jak i jedzenia. Osoby zarabiające najniższą krajową, które utrzymują ze swojej pensji całą rodzinę, zaczynają wyrywać sobie włosy z głowy. Prognozy na 2022 rok jeszcze bardziej dobijają nasze społeczeństwo. Jak zatem zapanować nad sytuacją oraz swoimi comiesięcznymi rachunkami? Najpewniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem są instalacje fotowoltaiczne.

Czym spowodowany jest drastyczny wzrost cen?

Wzrost cen spowodowany jest narzuceniem rekordowych cen za prawa do emisji CO2, a także brakiem zmian systemowych na przestrzeni ostatnich lat ze strony polskiej energetyki. W Unii Europejskiej węgiel już dawno przestał być traktowany jako główny zasób energii elektrycznej, z kolei w miksie energetycznym Polski to właśnie węgiel ma główny udział, a zmniejszenie tych udziałów zajmie nawet 10 lat. 

Na ogólny rachunek za energię elektryczną składa się kilka podstawowych opłat, a m.in. opłata dystrybucyjna zmienna całodobowa, opłata dystrybucyjna stała, opłata przejściowa, opłata kogeneracyjna całodobowa oraz opłata mocowa. W przypadku opłaty mocowej jej wielkość, zgodnie z decyzją Prezesa URE, dla gospodarstw domowych od 1 stycznia wynosiła od 1,87 zł do 10,46 zł miesięcznie – w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej. U pozostałych odbiorców, stawka opłaty mocowej, która była doliczana do rachunków za dystrybucję energii elektrycznej, wynosiła 76,20 zł za MWh. Stąd też przedsiębiorstwa odczuły tę podwyżkę bardziej, mając naliczoną opłatę za każdą zużytą MWh od 7:00 do 22:00, od poniedziałku do piątku, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Według zapowiadanych prognoz opłata mocowa zwiększy się nawet do 26% w 2022 roku.

Co zrobić, aby uniknąć wysokich opłat?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, licząc na to, że uda im się zmniejszyć dotychczasowe koszty z dnia na dzień. Tego typu strategia nie jest do końca możliwa, natomiast istnieje sposób na skuteczne oszczędzanie, którego efekty zauważysz po kilku latach użytkowania. Mowa o panelach fotowoltaicznych. 

Średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną czteroosobowej rodziny to ok. 4 000-5 000 kWh rocznie. Koszt takiej instalacji fotowoltaicznej to ok. 25 tys. zł, a zwrot z takiej inwestycji zajmie zaledwie 5-7 lat. Dodatkowo pomimo zakończenia III edycji programu „Mój Prąd”, już planowane są zasady na jego IV edycję, co oznacza, że prosumenci jak najbardziej będą mogli skorzystać nie tylko z ulgi termomodernizacyjnej, ale także z dofinansowania na instalację fotowoltaiczną również w 2022 roku. Można zatem śmiało przyznać, że fotowoltaika jest ogromną szansą dla nas wszystkim na lepsze i bardziej komfortowe życie.

Źródło: farmer.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.