Blog

Redakcja | 1 października, 2021 | 0 Komentarzy

Produkcja ekologicznego wodoru w Mauretanii

Mauretania rozpoczęła współpracę z afrykańskim koncernem energetycznym Chariot w celu wydobywania ekologicznego wodoru. Bardzo prawdopodobne, że zielone paliwo będzie powstawało na bazie energii pochodzącej z morskiej farmy wiatrowej. Mauretania dzięki współpracy z Chariotem liczy, że zostanie światowym liderem produkcji ekologicznego wodoru.

Ministerstwo Ropy Naftowej, Kopalń i Energi Mauretanii oraz spółka Chariot podpisały memorandum of understanding (MoU) w celu rozwoju projektu produkcji zielonego wodoru „Projekt Nour”. Łączna moc zainstalowana we wszystkich instalacjach sięgnie poziomu 10 GW.

W ramach projektu Nour spółka otrzymała wyłączność na użytkowanie obszaru lądowego i morskiego o łącznej powierzchni około 14 400 km2.  Pierwszym etapem rozwoju przedsięwzięcia będzie przeprowadzenie wstępnych studiów wykonalności dla produkcji energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana w elektrolizie do rozdzielenia wody w celu wytworzenia ekologicznego wodoru i tlenu. Tradycyjna metoda wytwarzania wodoru polega na rozszczepieniu gazu ziemnego na wodór i dwutlenek węgla, z czego ten ostatni przyczynia się do zmian klimatycznych.

Pierwszy etap prac – studium wykonalności

Spółka Chariot ma w planie zatrudnić swój własny zespół, który posiada duże doświadczenie w realizacji dużych projektów z zakresu OZE w Afryce. Zespół będzie miał za zadanie natychmiast rozpocząć pracę nad oceną zasobów energetyki wiatrowej i słonecznej, wpływu na środowisko, a także analizę wpływu makroekonomicznego i społecznego.

Produkty te mogą potencjalnie zastąpić tradycyjne paliwa kopalne zarówno w produkcji energii elektrycznej, jak i w procesach produkcji chemicznej, przy znacznej redukcji związanych z tym emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla.

Rozwój mauretańskiego przemysłu ekologicznego wodoru obiecuje przynieść naszemu krajowi kombinację korzyści środowiskowych, gospodarczych i społecznych. Mamy potencjał i pragnienie, aby stać się światowym liderem w dziedzinie produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. Ministerstwo jest zadowolone z podpisania tej umowy z Chariot i ma nadzieję na długą i satysfakcjonującą współpracę “ – słowa ministra Abdessalam Ould Mohamed Saleh. 

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.