Blog

Redakcja | 27 września, 2021 | 0 Komentarzy

Przyszłość branży OZE w Polsce

Rozwój branży Odnawialnych Źródeł Energii sukcesywnie wzrasta. Coraz częściej zauważamy panele fotowoltaiczne, czy też solarne na dachach i trawnikach naszych sąsiadów. Pojawia się coraz więcej zmian w regulacjach prawnych i dofinansowań. Fotowoltaika zdecydowanie należy do najprężniej rozwijających się branż w Polsce. W przyszłym roku będziemy świadkami jeszcze większych wyzwań wynikających z branży fotowoltaicznej dla ekokonsumentów i ekofirm.

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką

Według szacunkowych obliczeń energię ze słońca posiada już co najmniej kilkaset tysięcy konsumentów i przedsiębiorców. Co więcej, z badania Alians OZE „OZE Index – Fotowoltaika oczami Polaków” wynika, że co czwarty konsument ma w swoich planach rozbudowę posiadanej domowej elektrowni. Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, że wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię oraz wzrostem cen prądu, zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi będzie znacząco wzrastać.

Obserwujemy duży wzrost proekologicznej postawy Polaków, ale najważniejszym czynnikiem motywującym ich do inwestycji w zieloną energię jest bardzo duży wzrost rachunków za prąd. Wiele firm już dziś prognozuje wzrost cen rok do roku na poziomie 50 proc. Przykładowo dla firmy o zużyciu ok 1 GWh spowoduje to dodatkowy koszt rzędu 150-200 tys. zł rocznie. Wzrost kosztu energii przełoży się na ceny wszystkich usług oraz produktów – mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE.

Chciałbym, aby krajowy rynek fotowoltaiczny stawał się coraz bardziej samodzielny w produkcji. Jednak realia są takie, że jeszcze przez co najmniej 3-5 lat główną siłą nadal będą Chiny. Ten rynek posiada obecnie gigantyczny potencjał w zasobach naturalnych, ludzkich i finansowych. Patrząc jednak na intensywne działanie polskich firm, zakładam, że w perspektywie 5 lat uda się nam stworzyć innowacyjne ekorozwiązanie, które z czasem wejdzie na rynek OZE na masową skalę – dodaje Jakub Jadziewicz.

Instytucje państwowe również inwestują w fotowoltaikę

Obecnie w instalacje fotowoltaiczne nie inwestują wyłącznie gospodarstwa domowe, ale również instytucje państwowe oraz banki. Ze względu na dużą ilość tego typu placówek w naszym kraju, inicjatywa poszerzania ekologicznego pozyskiwania energii, a przy tym ograniczania wytwarzania szkodliwych substancji, jest niezwykle korzystna. 

W ciągu ostatnich dwóch lat podejście banków i urzędów państwowych do zielonych inwestycji uległo pozytywnej zmianie. Branża finansowa ciągle poszukuje nowych produktów i rozwiązań, które będą wspierać skłonność inwestycyjną konsumentów oraz przedsiębiorców. Czynnikiem determinującym taki stan rzeczy jest fakt, że ekologiczne inwestycje są atrakcyjną lokatą kapitału – przekonuje Jakub Jadziewicz.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.