Blog

Redakcja | 19 października, 2021 | 0 Komentarzy

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Obecnie na rynku mamy do czynienia z szeroką ofertą różnorodnych paneli fotowoltaicznych. Podjęcie decyzji co do jednego, konkretnego modelu nie należy do najłatwiejszych. Każdy z nas inwestując w daną instalację fotowoltaiczną pragnie, aby przyniosła ona satysfakcjonujące efekty i umożliwiła zmniejszenie dotychczasowych opłat. Dlatego tak istotny jest przemyślany wybór paneli pod okiem specjalistów, którzy dodatkowo przedstawią Ci najważniejsze informacje dotyczące działania paneli. Z myślą o wszystkich osobach, które nie znają wszystkich rodzajów paneli fotowoltaicznych przygotowaliśmy dziś krótką charakterystykę oraz podział poszczególnych modeli.

Podział ogniw fotowoltaicznych ze względu na materiał półprzewodnikowy

Podstawowym materiałem paneli fotowoltaicznych jest krzem, będący półprzewodnikiem. Wytwarzanie prądu elektrycznego przez krzemowe ogniwa PV jest możliwe dzięki stworzeniu w płytce krzemowej złącza P-N. Złącze typu P to złącze dodatnie z domieszką boru, a złącze typu N to złącze ujemne z domieszką fosforu. Bor posiada 3 elektrony, o jeden mniej niż krzem. Tym sposobem w strukturze atomowej powstaje pozytywnie naładowana dziura. Możemy wyróżnić ogniwa fotowoltaiczne na te wytwarzane z krzemu krystalicznego oraz cienkowarstwowe. W przypadku pierwszej grupy mamy do czynienia z panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi. Druga grupa obejmuje m.in. panele amorficzne.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne

Panele monokrystaliczne wykonane są z ciągnienia jednego kryształu krzemu. Zapewniają one 15-20% sprawności, która osiąga najwyższy wskaźnik na tle wszystkich alternatyw dostępnych na rynku. Posiadają ogniwa wykonane w kształcie zbliżonym do okrojonego koła. Zazwyczaj mają czarny kolor lub ciemny granatowy. Z kolei panele polikrystaliczne charakteryzują się przede wszystkim niższym spadkiem mocy wraz ze wzrostem temperatury. Wykorzystywane w nich ogniwa są wytwarzane z wielu kryształów krzemu. Z tego też względu, mają one kształt kwadratu i mieniącą się strukturę. Przypominają bardzo często surowiec, jakim jest stal stopowa. 

Panele amorficzne

Panele amorficzne wyróżniają się posiadaniem zabudowanych ogniw z krzemu amorficznego. Charakteryzują się słabym poziomem wykrystalizowania i posiadają najniższy poziom sprawność między rodzajami, jakie zostały zaprezentowane. Oscyluje ona w granicach plus minus 6-10 procent. Nadają się one do wspomagania urządzeń lub elementów instalacji elektrycznej. Są używane najrzadziej ze względu na najniższą skuteczność.

Źródło: swiatrolnika.info

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.