Blog

fotowlaika w bawarii
Redakcja | 30 grudnia, 2021 | 0 Komentarzy

W Bawarii fotowoltaika będzie obowiązkowa

Bawaria podjęła decyzję dotyczącą fotowoltaiki, będzie ona obowiązkowa w wybranych grupach budynków.

Już w połowie 2022 roku, a dokładniej od lipca na terenie Bawarii w życie mają wejść nowe przepisy. Będą one obligować właścicieli wybranych grup budynków do montażu instalacji fotowoltaicznych. Na mocy nowego prawa właściciele nowych budynków komercyjnych i przemysłowych będą zobowiązani do zamontowania na dachu instalacji fotowoltaicznej. Nowe przepisy będą obowiązywały w przypadku powierzchni dachy większej niż 50 metrów kwadratowych, więc planujący budowę małych kiosków w przyszłym roku jeszcze nie muszą się szczególnie obawiać. Od stycznia 2023 roku obowiązek będzie leżał na właścicielach wszystkich budynków niemieszkalnych.

Według nowych przepisów instalacja fotowoltaiczna powinna zajmować minimum jedną trzecią dachu. Rok 2025 przyniesie jeszcze większe zmiany, obowiązek instalacji systemów fotowoltaicznych będzie dotyczył nie tylko nowopowstałych budynków, ale również tych, w których będzie przeprowadzana gruntowna renowacja dachu.

Instalacja fotowoltaiczna powinna pokrywać co najmniej jedną trzecią dachu. Od 2025 roku obowiązek będzie dotyczył nie tylko nowo powstających budynków, ale także tych, w których przeprowadzono gruntowną renowację dachu.

Nowe przepisy przewidują wyjątki, obowiązek nie będzie dotyczył takich obiektów jak garaże, wiaty, hale dmuchane, szklarnie czy budynki stawiane tymczasowo. Dodatkowo instalacja PV nie będzie musiała powstać w przypadku braku technicznych możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych lub wówczas, gdy mogłyby stwarzać zagrożenie.

Bawarskie Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej ma wiele zastrzeżeń do nowych przepisów. Zdaniem jego przedstawicieli obowiązek montażu powinien dotyczyć nie jednej trzeciej dachu, ale całej powierzchni, na której tylko da się zamontować panele. Ponadto ich zdaniem nowe prawo powinno dotyczyć też komercyjnych budynków mieszkalnych i mniejszych obiektów pokroju garaży.

 

źródło: www.gadzetomania.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.