Blog

Redakcja | 23 lipca, 2021 | 0 Komentarzy

Zielona energia – czy możemy z niej już w pełni korzystać?

Wiedza na temat instalacji fotowoltaicznych staje się coraz powszechniejsza, przez co znaczna część społeczeństwa w naszym kraju decyduje się na tego typu inwestycje we własnym domu. Jest to bardzo opłacalne i ekologiczne rozwiązanie. Dzięki fotowoltaice podwyższyliśmy jakość swojego życia oraz zmniejszyliśmy zanieczyszczenie środowiska. Nasuwa się jednak pytania, czy rzeczywiście każdy z nas może obecnie korzystać z instalacji fotowoltaicznych, czy też istnieją pewnego rodzaju ograniczenia?

Jak to wygląda w praktyce?

Dr Jarosław Bogacz z przypomina, że zaledwie 40% wytworzonej na miejscu energii z paneli fotowoltaicznych jest wykorzystywane na miejscu. Reszta jest wprowadzana do systemu. Jego zdaniem w pozostałych godzinach energia, którą pobieramy, jest energią konwencjonalną i emisyjną, czego chcemy unikać. Doktor Bogacz jest Prezesem Zarządu Polenergia Obrót, czyli największej polskiej prywatnej grupy energetycznej składającej się ze spółek działających w obszarze wytwarzania energii z OZE, budowy farm wiatrowych, fotowoltaicznych i zaawansowanych technologii gazowych.

Zaproponowany przez Komisję Europejską pakiet dyrektyw “Fit for 55’’ planuje wprowadzeniem zmian prawnych w państwach unijnych, co ma na celu zwalczanie emisji gazów cieplarnianych oraz redukcje wysyłania do atmosfery aż o 55 procent mniej gazów do roku 2030. To będzie wymuszało wzrost kosztów wszystkiego, co wytwarzane jest z wykorzystaniem „brudnej energii”. Zielona stanie się więc jedyną, jaka będzie się opłacać.

Dr Jarosław Bogacz dodaje:

“Świadomość klientów i biznesowych i osób fizycznych wzrasta. Wynika to z tego, że wszyscy coraz bardziej zauważają, że jakość powietrza to poważne zagadnienie, które wymaga pewnego działania. Każdy z nas podejmując decyzję o zakupie energii od jakiegoś dostawcy może wpłynąć na poprawę jakości środowiska wybierając energię odnawialną, nieemisyjną. Może zainstalować panele fotowoltaiczne, produkując energię lokalnie. Może zmienić źródło ciepła, które ma w domu, korzystając choćby z programów pomocowych”

“To będzie trend obecny w ciągu następnych lat w Polsce. Ta świadomość wymusi oddolnie to, żeby transformacja energetyczna, realizowana przez firmy, które są już obecne w systemie elektroenergetycznym, oraz te, które się pojawią, przyspieszyła. My to już dziś widzimy i to będzie trwało przez następne lata”

Zielona energia to zatem przyszłość naszego kraju.

Źródło: cire.pl

Komentarze

Twój adres email nie będzie publikowany.